X Konferencja Literacka

”Baśnie, mity i legendy w literaturze, filmie i muzyce”

Po raz kolejny nasza młodzież przyjęła zaproszenie na konferencję literacką, która w tym roku odbywała się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Uczestnicy obrad, wśród nich grupa prelegentek z klasy IIp LO: Karolina Kowalska, Karolina Łuszczak, Karolina Pardo, Natalia Soldatke, przenieśli nas do krainy dzieciństwa, do czasu, kiedy z wypiekami na twarzy czytaliśmy opowieści o krasnoludkach, księżniczkach, mitycznych herosach, smokach… Różne spojrzenia na treść czytanych kiedyś baśni, mitów i legend ukazały bogaty świat wyobraźni ich autorów. Jednocześnie przekonały uczestników konferencji, że możliwości i sposobów interpretacji oraz odczytania mitów, baśni czy legend, jest wiele. Najnowsze znajdziemy nie tylko w literaturze, w filmie, w muzyce, ale także w grach komputerowych.

Młodzież naszej szkoły przedstawiła referat na temat „Mity, baśnie i legendy w literaturze fantasy na przykładzie „Władcy Pierścieni” J. R.R. Tolkiena”. Uczennice klasy IIp LO bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniem, ukazując świat trylogii najwybitniejszego autora powieści fantasy