Sport w naszej szkole

Trochę historii

Kultura wychowania fizycznego od zawsze była obecna w szkole. Także w 1945 r., w momencie reaktywowania szkolnictwa w Polsce, pomimo trudnych warunków, dbano o rozwój fizyczny młodego pokolenia. Jak wspominają najstarsi absolwenci Zasadniczej Szkoły, zajęcia wychowania fizycznego odbywały się poza murami szkoły, w miejscu dzisiejszego hotelu Bliza. Brak profesjonalnie przygotowanych obiektów sportowych nie stanowił problemu dla młodych, pełnych życia chłopców, czego dowodem jest otrzymany w 1952 r. proporzec przodownika szkoły w sporcie. Niestety, prócz tej lakonicznej informacji sukcesy sportowców w pierwszych latach działalności placówki nie zostały udokumentowane.

Szkoła, zmieniając swoją siedzibę, nie posiadała przygotowanego zaplecza sportowo-rekreacyjnego. Było to dużym problemem, zwłaszcza, że ciągle wzrastała liczba uczniów zainteresowanych czynnym uprawianiem sportu. Inicjatorem budowy nowoczesnego kompleksu sportowego był wieloletni pracownik szkoły pan Czesław Kamiński. Plan w pełni zaaprobował i poparł ówczesny dyrektor – Edward Morek. Ostatecznie w dniu 3 czerwca 1972 r. z okazji „Dnia Sportu”nastąpiło oficjalne przekazanie urządzeń sportowych wykonanych w czynie społecznym przez młodzież i pracowników. Rok później 10 czerwca 1973 r. także w czasie obchodów „Dnia Sportu”dyrekcja szkoły przekazała urządzenia sportowe dla dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa miasta Wejherowa. Oddane urządzenia wykonano w czynie społecznym podjętym przez tutejszą młodzież w styczniu 1971 r.

Reforma szkolnictwa w 2002 r. przyniosła z sobą wiele zmian organizacyjnych. Powstawały nowe budynki szkolne, remontowano i modernizowano stare. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych zmodernizowano i poszerzono bazę sportową szkoły. W 2003 r. oddano do użytku nową salę gimnastyczną, a w 2007 kompleks boisk sportowych. Obie inwestycje możliwe były przy pomocy władz starostwa oraz z funduszy Unijnych. Podobnie jak przed laty, szkoła miała nowoczesne zaplecze sportowo-rekreacyjne. Uczniowie bardzo chętnie korzystali z nowoczesnych urządzeń sportowych, i jak często to bywa zainteresowanie sportem – i tak duże – wzrosło. Zaowocowało to wieloma sukcesami sportowymi.