Wiedza na medal

7 listopada 2013 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP ,,Orzeł” w Wejherowie odbyła się VI edycja Powiatowego Konkursu Historycznego. W tym roku temat przewodni stanowiło hasło: „Polska i Polacy w latach 1914-1939”. Drużyna reprezentująca naszą szkołę zajęła pewne trzecie miejsce.

Po trwających od kilku tygodni przygotowaniach do tego wydarzenia, w czwartkowy poranek ośmioro uczniów z klasy 3P pod opieką mgr Ewy Sowińskiej, z bojowym nastawieniem i wiarą w siebie wyruszyło do tzw. „Elektryka”, aby zmierzyć się tam ze swoimi rywalami z okolicznych szkół średnich.

Zawody z niewielkim opóźnieniem, rozpoczęły się kilka minut po godzinie dziewiątej. Główną drużynę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 tworzyli: Anna Dąbrowska, Cezary Hebel i Małgorzata Kołodzik, zaś w skład tzw. grupy „kibiców” weszli: Jakub Bieszk, Dominik Formela, Marcin Krzemkowski, Karina Labuda oraz Jakub Sychowski. Pierwszym zadaniem było indywidualne rozwiązanie półgodzinnego testu przez członków drużyny głównej. Po tej części zawodów, nasza reprezentacja plasowała się na trzecim miejscu, którego nie oddała już do końca rywalizacji.

Kolejne punkty wpadały na konta poszczególnych szkół za odpowiedzi na dwadzieścia pytań dotyczących okresu, który obejmował tegoroczny konkurs, a także za krzyżówkę, którą pięcioosobowa grupa „kibiców” bez większych problemów rozwiązała bezbłędnie. Pomimo burzy mózgów i wytężonej pracy przy każdym pytaniu, tym razem musieliśmy uznać wyższość szkoły z Rumi, a także gospodarzy z „Elektryka”, którzy okazali się „niegościnni” wygrywając tegoroczny konkurs po dogrywce.

Za zajęcie miejsca na podium, „politolodzy” otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Na starcie pojawiło się sześć szkół.

Dominik Formela