II Festiwal Piosenki Patriotycznej

8 listopada 2013 roku, w „przeddzień” 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie odbyła się już druga edycja Festiwalu Piosenki Patriotycznej. Uczniowie klas pierwszych i drugich prezentowali przed jury, radą pedagogiczną oraz rówieśnikami przygotowane przez siebie utwory. Organizacją całej imprezy zajęła się klasa 3P LO z wychowawczynią Ewą Sowińską na czele.

Niczym w dobrym filmie Alfreda Hitchcocka, zaczęło się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie stopniowo rosło. Tuż przed oficjalnym startem tego wydarzenia, o swej złośliwości dała znać „martwa natura”, przez którą sala gimnastyczna w „samochodówce” straciła prąd. Po szybkiej akcji ratunkowej ze strony nauczycieli i uczniów, wszystko udało się przywrócić do normy, dzięki czemu można było na dobre ruszyć z festiwalem.

Rozpoczęło się uroczyście od wprowadzenia sztandaru szkoły, hymnu państwowego, a następnie przekazania sztandaru szkoły uczniom z młodszych klas. Imprezę na ozdobionej w barwy narodowe scenie poprowadzili: Daria Myszk i Jakub Sychowski. Na wstępie wszystkim gościom przypomniano najważniejsze wydarzenia w historii Polski od chrztu, aż po odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku w formie prezentacji multimedialnej połączonej z przemówieniem.

Po części oficjalnej, scenę przejęli uczniowie z roczników 1996 i 1997, reprezentujący łącznie 11 klas. Poczynania każdej z drużyn uważnie śledziło jury w składzie: dyrektor szkoły – Anna Wilk, polonistka – Barbara Malawska oraz szkolny pedagog – Kinga Wasilewska. Po wszystkich występach nadszedł czas głosowania. Z powodu wysokiego i wyrównanego poziomu, zadanie to nie należało do najprostszych. Po kilkuminutowych naradach podjęto rozstrzygające decyzje.Grand Prix, za wykonanie utworu pt. „Po ten kwiat czerwony” otrzymała klasa 1P LO. Piękna solówka, bezbłędny chór oraz świetna oprawa instrumentalna okazały się kluczem do sukcesu. Nagrodą główną był tort w barwach flagi naszego kraju.Spośród pozostałej dziesiątki, wyjątkowo wyróżniono cztery klasy. Skład podium wyglądał następująco. Pierwsze miejsce przypadło klasie 2H LO za utwór pt. „Przybyli ułani”. Na drugiej lokacie uplasowała się klasa 2E LO z piosenką pt. „Białe róże”. Pozycja trzecia to klasa 1b FT, która zaśpiewała piosenkę pt. „Czarny chleb i czarna kawa”. Wyróżnienie otrzymała także klasa 1H LO za wykonanie utworu pt. „Przybyli ułani pod okienko”.

Dziękujemy wszystkim wychowawcom klas za rzetelne przygotowanie swoich podopiecznych i przystąpienie do tegorocznego festiwalu.Pamiętajmy, aby z okazji nadchodzącego święta, w szczególności pamiętać o bohaterach, którzy narażając swoje życie, walczyli o dobro i przyszłość narodu polskiego. Nie tylko 11 listopada, ale przez cały rok.

Dominik Formela