Zaproś naukowca do szkoły

Wykład „Tajniki migracji ptaków czyli jak być we właściwym miejscu we właściwym czasie”

W dniu 17.06.2014 r. uczniowie klas 1B i 2B LO wysłuchali wykładu dr hab. Magdaleny Remisiewicz ze Stacji Badania Wędrówek Ptaków UG o ptasich wędrowcach. Spotkanie to było kolejnym w programie „Zaproś naukowca do szkoły”. Tym razem uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego ptaki migrują, kiedy i w jakich kierunkach odbywają swoje loty. Dr Remisiewicz opowiadała o przygotowaniach ptaków do lotu i sposobach nawigacji w powietrzu. Wszystkich słuchaczy wykładu zaskoczyła opowieść o najwytrwalszym migrancie, szlamniku, który pozostaje w nieustannym locie 7 dni i pokonuje jednorazowo nawet 10000 km. Szlamnik, w zależności od podgatunku, zimuje w północnej Australii, Nowej Zelandii, swoje lęgi zaś wyprowadza na półkuli północnej (Syberia, Laponia, Alaska).

Share:

Author: Administrator