Nasze śmieci

W czwartek 31 października uczniowie klasy 1b, 2b i 3b zwiedzali Eko Dolinę, a konkretnie wysypisko śmieci w Łężycy. Na miejscu uczniowie dowiedzieli się o powstaniu wysypiska, a także o całym procesie segregacji i rekultywacji śmieci. Zwiedzili sortownie odpadów, w której segreguje się 100000 ton odpadów rocznie. Wysypisko spełnia wszelkie normy, posiada stację waloryzacji biogazu, która jest jedyną w Polsce innowacyjną i nowoczesną instalacją tego typu, oraz kompostownię halową, która pozwala na ograniczenie składowania odpadów biodegradowalnych.

Będąc na miejscu przekonali się, że pracownicy wysypiska nie mają łatwej i lekkiej pracy. Wyrzucając wszystkie śmieci do kosza nie zastanawiamy się co z nimi się stanie. Rozkład śmieci trwa bardzo długo, nawet do kilkuset lat, dlatego należy je segregować. Należy uświadomić wszystkim, że te pojedyncze odpady pomnożone przez setki, tysiące, a w przyszłości może i miliony mieszkańców naszej planety, to ogromne ilości odzyskanych opakowań do recyklingu lub ponownego użycia. Wycieczka uczniom bardzo się podobała, może poza zapachem :-). Dziękujemy pracownikowi Doliny Redy i Chylonki za poświęcony nam czas i cenną naukę.