Pokazy doświadczeń chemicznych

25 października 2013 r. uczniowie klasy 3B wzięli udział w otwartym spotkaniu organizowanym na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Zajęcia prowadzone były przez dr Tomasza Plucińskiego i poświęcone były dwóm zagadnieniom: ekologii i kinetyce chemicznej. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak działa aktynometr Parkera, dlaczego człowiek „promieniuje”oraz jakie zagrożenia związane są z energetyką jądrową. Ważnym i ciekawym tematem okazała się oszczędność wody – czyli jak się umyć zużywając pół litra wody:-). Część ekologiczną zakończył pokaz spalania PCV i badania produktów tej reakcji.

Druga część poświęcona była nietypowym doświadczeniom chemicznym z zakresu kinetyki czyli tzw. „reakcjom zegarowym”. Najciekawsze z prezentowanych to: reakcja formalinowa, reakcja Harcourta oraz reakcja miedziowo-cyjankowa („wytrysk Ludwika”). Doświadczenia były ciekawe i budziły wiele emocji wśród uczestników pokazu.