Dzień Edukacji Narodowej

Tradycyjnie już – jak co roku – uroczystość Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie uczczono apelem. Jako że tegoroczne święto przypada na niedzielę, uroczystość zaplanowano na piątek, dwunastego października. Gorączkowe przygotowania trwały już od samego rana. Zdecydowana większość uczniów tego dnia przybyła do szkoły w galowym stroju. Podczas lekcji nie brakowało kwiatów, czekoladek, życzeń i podziękowań dla nauczycieli.

Punktualnie o godzinie 13.30 wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęto oficjalną część obchodów święta nauczycieli. Na dużej sali gimnastycznej zgromadziło się przeszło trzystu uczniów – reprezentacje klas starszych oraz wszystkie klasy pierwsze, które za moment miały przystąpić do ślubowania. Ośmioro wyróżnionych uczniów z klas pierwszych wystąpiło do ślubowania przy sztandarze szkoły. Po odczytaniu słów roty ślubowania nastąpiło przekazanie sztandaru. Dotychczasowy poczet sztandarowy przekazał ten, jakże istotny symbol szkoły, w ręce młodszych przedstawicieli.

Następnie głos zabrała pani Anna Wilk – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Podkreśliła, że 14 października mija 30 lat od nadania sztandaru i imienia naszej szkole. Jak zwykle w przemówieniu pani Dyrektor pojawiło się również wiele ciepłych słów kierowanych w stronę nauczycieli oraz podziękowania za trud i wysiłek, jaki codziennie wkładają oni w swoją pracę. Nie zabrakło również kilku zdań motywujących do dalszego rozwoju i pełnienia na coraz wyższym poziomie tej wyjątkowo istotnej misji.

Po zakończeniu części oficjalnej, scenę opanowali uczniowie, którzy przygotowali na tę wyjątkową okazję program artystyczny. Najzdolniejsi przedstawiciele klasy IIp zaprosili do wspólnej zabawy wyjątkowych nauczycieli. Całość opracowana została na wzór telewizyjnego show, w którym czteroosobowa grupa belfrów zmaga się z przedstawicielami uczniów. Były pytania dotyczące szkoły, kalambury, ale nie zabrakło też wspólnych śpiewów i tańców. Jako przerywnik, na scenie pojawił się szkolny kabaret, któremu znakomicie udało się rozśmieszyć publiczność. Po podsumowaniu punktacji za zadania konkursowe okazało się, że bezapelacyjnie zmagania wygrała oczywiście drużyna nauczycieli. Jako nagrodę uczniowie chcieli podarować nauczycielom dzień wolny od zajęć edukacyjnych, jednak pech chciał, że tegoroczne święto wypada w niedzielę.

Tym sympatycznym akcentem zakończyły się obchody uroczystości Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4.