Matematyka królową nauk

Projekt Matematyka Innego Wymiaru

W listopadzie 2011 r. rozpoczęła się pierwsza edycja projektu Matematyka Innego Wymiaru, skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Głównym celem projektu, według jego autorów, jest poprawa wizerunku matematyki i zwiększenie zainteresowania uczniów kontynuacją kształcenia na kierunkach ścisłych i pokrewnych.

W naszej szkole chęć udziału w projekcie zgłosiło 15 uczniów klas pierwszych i drugich. Zgodnie z jego założeniami, uzyskali oni dostęp do portalu internetowego Elitmat Space, scalającego całą społeczność projektu. Dzięki zastosowaniu multimedialnych gier strategicznych, logicznych i łamigłówek zawartość Elitmat Space połączyła edukację z rozrywką. Możliwość zdobywania punktów za rozwiązywanie określonych zadań oraz tworzone rankingi motywowała uczniów do współzawodnictwa i pobudzała do zgłębiania zawartych w nim treści.

W marcu br. uczestnicy projektu Matematyka Innego Wymiaru wzięli udział w Matematycznych Mistrzostwach Polski Dzieci i Młodzieży. W konkursie tym, uczniowie podzieleni na kategorie wiekowe, mogli sprawdzić swoją wiedzę zdobytą w czasie korzystania z zasobów portalu. Ideą Mistrzostw było wyłonienie i wskazanie zdolnych uczniów, dlatego formuła konkursu uwzględniała trzy klasyfikacje: powiatową, wojewódzką i krajową. W kategorii szkół średnich do konkursu przystąpiło 1994 uczniów, w tym: 742 uczniów klas pierwszych, 782 uczniów klas drugich i 470 uczniów klas trzecich. W województwie pomorskim rozkład ten przedstawia się następująco: klasy pierwsze – 21 uczniów, drugie – 38, trzecie – 16.

Uczniowie, którzy zajęli pierwsze dziesięć miejsc w każdym powiecie i województwie oraz kraju otrzymali pamiątkowe dyplomy. W naszej szkole z ich otrzymania cieszyć się mogli uczniowie klasy 1e. Byli to:

• Ellwart Krystian – 1 miejsce w powiecie, 7 w województwie oraz 92 w kraju,
  • Engelbrecht Ewelina – 2 miejsce w powiecie, 8 w województwie oraz 228 w kraju,
  • Czereda Mateusz – 3 miejsce w powiecie, 9 w województwie oraz 278 w kraju,
  • Fularczk Karolina – 4 miejsce w powiecie, 10 w województwie oraz 431 w kraju,
  • Klein Sebastian – 5 miejsce w powiecie, 12 w województwie oraz 554 w kraju.

VII Powiatowy Konkurs Matematyczny

W czerwcu 2012 r. odbył się finał VII Powiatowego Konkursu Matematycznego, w którym uczennica klasy 2h, Mariola Formela, zajęła 3 miejsce. Za swój dobry wynik otrzymała nagrodę rzeczową oraz pamiątkowy dyplom.

GRATULUJEMY