Wykład – czy dieta wpływa na nowotwory?

W dniu 12 czerwca 2018 r. w naszej szkole gościliśmy prof. dr hab. Annę Herman-Antosiewicz, kierownika Katedry Biologii i Genetyki Medycznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego z wykładem „Czy dieta wpływa na nowotwory?”. Wykładu, który stanowił kolejną odsłonę programu „Zaproś naukowca do szkoły”, uważnie wysłuchali uczniowie klas biologiczno-sportowych 1b i 2bLO. Wykładowca omówił proces powstawania nowotworu i czynniki ryzyka choroby.

Badania potwierdzają, że zaledwie 5% chorób nowotworowych ma podłoże dziedziczne, większość nowotworów jest zatem powodowana przez czynniki środowiskowe. W równie dużej mierze transformacja nowotworowa komórek może być skutkiem palenia tytoniu, co niewłaściwej diety (obie przyczyny powodują wzrost zachorowalności na raka o 30%). Pewne składniki naszej diety mogą redukować ryzyko wystąpienia nowotworów. Naturalnymi czynnikami antynowotworowymi są na przykład antyoksydanty, fitohormony, niektóre witaminy, wiele związków pochodzenia roślinnego oraz niektóre minerały (np. wapń i selen). Niestety w naszym jadłospisie występują też substancje pro-nowotworowe, część z nich powstaje podczas obróbki termicznej produktów mięsnych (podczas grillowania, smażenia). Dodatkowym ryzykiem sprzyjającym rozwojowi raka jest otyłość.

Uczniowie opuszczali salę wykładową z postanowieniem weryfikacji swojej diety, by w połączeniu z aktywnością fizyczną, przeciwdziałać powstawaniu chorób nowotworowych.

Share:

Author: Administrator