Technikum nr 3

Uczniowie Technikum nr 3 zdobywają atrakcyjny zawód i gruntowne wykształcenie ogólne. Zajęcia z kształcenia zawodowego odbywają się w nowoczesnych, doskonale wyposażonych pracowniach, a duży wybór zajęć pozalekcyjnych gwarantuje rozwój zainteresowań i umiejętności technicznych naszych uczniów. Nasi absolwenci są przygotowani zarówno do wejścia na rynek pracy, jak i podjęcia studiów technicznych.

TECHNIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH – to kierunek związany z obsługą współczesnych i dawnych pojazdów samochodowych. Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców z zakresu naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, które są „naszpikowane” elektroniką i nowoczesnymi technologiami. Kształcący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny, naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej.

W 2015 roku do użytku została oddana hala warsztatowa z w pełni wyposażonymi stanowiskami pracy, stanowiskiem do badania geometrii kół i kompletną linią diagnostyczną. Pracownie systematycznie są doposażane w nowoczesny sprzęt, zgodnie ze standardami XXI wieku, niezbędny do funkcjonowania warsztatu samochodowego – tak, aby stworzyć jak najlepsze warunki do kształcenia specjalistów radzących sobie z coraz bardziej rozbudowaną elektroniką samochodową i stosowanymi technologiami. Zapotrzebowanie na techników pojazdów samochodowych jest coraz większe.


TECHNIK MECHANIK – jest zawodem o bardzo długiej historii i szerokim zapotrzebowaniu na rynku pracy. Kształcenie w tym zawodzie obejmuje swym zasięgiem takie zagadnienia jak: projektowanie, konstruowanie, budowa, eksploatacja i naprawa maszyn, urządzeń i mechanizmów. Szybki rozwój technik komputerowych sprawił, że zmieniły się przede wszystkim metody projektowania i sposoby obróbki materiałów. Aktualnie istnieje duże zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowaną kadrę techniczną, w szczególności dotyczy to operatorów maszyn sterowanych numerycznie oraz specjalistów od komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania CAD/CAM.

SPECJALIZACJA: SPAWALNICTWO
Technik mechanik z tą specjalizacją zawodową, mając opanowaną podstawową wiedzę techniczną, o której była mowa w ogólnej charakterystyce zawodu ma ponadto odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne do zdobywania uprawnień spawacza i pracy na różnych stanowiskach (spawacza ręcznego gazowego, ręcznego elektrodą otuloną, lutowacza gazowego, spawacza łukowego w osłonie gazów ochronnych metodą MIG, w osłonie gazów ochronnych metodą MAG, spawacza łukowego elektrodą wolframową w osłonie gazów ochronnych metodą TIG, operatora urządzeń spawalniczych, brygadzisty robót spawalniczych). Spawacz to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na regionalnym, krajowym i europejskim rynku pracy. Absolwent technikum może również pracować w działach kontroli jakości zakładów, w których stosuje się spawanie, może także zajmować się marketingiem sprzętu spawalniczego. Na zainteresowanych dalszą edukacją czekają techniczne uczelnie wyższe i politechniki (inżynier spawalnictwa). Szkoła posiada nowocześnie wyposażone pracownię spawalniczą i kadrę fachowców w tej dziedzinie.


Technik chłodnictwa i klimatyzacji: W bardzo wielu dziedzinach – a ich liczba stale wzrasta – stosuje się regulację temperatury pomieszczeń, produktów lub maszyn. Urządzenia chłodzące i klimatyzacyjne wymagają właściwego montażu, regulacji, konserwacji. Zostań specjalistą w tej dziedzinie!


Technik fotografii i multimediów Chcesz zatrzymywać w obiektywie czas i dzielić się uchwyconą chwilą z innymi? Swobodnie posługiwać się programami do obróbki zdjęć i filmów? Świat multimediów stanie się bliższy.