VIII Festiwal Przygody Wanoga

4 października 2019 roku uczniowie realizujący poziom rozszerzony z geografii mieli okazję uczestniczyć w VIII edycji Festiwalu Przygoda Wanoga, który odbywa się w Filharmonii Kaszubskiej. Jest to największa impreza tego typu odbywająca się jesienią w północnej Polsce, której nazwa nawiązuje do słowa oznaczającego po kaszubsku wycieczkę, podróż lub wędrówkę. Wśród gości festiwalu  znajdują się ludzie oryginalni, często bardzo znani np. Krzysztof Wielicki, którzy w ciekawy sposób chcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Ci wszyscy, dla których podróżowanie – bardziej niż celem samym w sobie – jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.

My mieliśmy okazję posłuchać dwóch prelekcji. Małgorzata Szumska – kobieta torpeda, napędza ją pokonywanie własnych barier oraz poznawanie nowych ludzi. Biegła ze zniczem olimpijskim w Korei, otworzyła pierwszy w historii teatr lalek dla dzieci na filipińskiej wyspie Bantayan. Z wykształcenia jest aktorką, life coachem, instruktorem jogi, w życiu codziennym zajmuje się prowadzeniem pensjonatu, dwóch sal weselnych, oraz…. kopalni złota. Siedzi w jednym miejscu tylko jak się źle poczuje. Opowiedziała nam o swoim pobycie na Filipinach jako wolontariuszka. Prelekcja nosiła tytuł „Twarze Tajfunu – o poszukiwaniu szczęścia na Filipinach”.

Z kolei Kamila Kielar opowiedziała o samotnej wyprawie kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie. Ale niedźwiedzie to tylko przyczynek do mówienia o niezwykle cennym środowisku, dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach i walce o jeden z najcenniejszych zakątków świata. Sama podróż kajakiem to codzienne zmagania z morskim żywiołem: pływami, prądami i sztormami (obszar ten jest na czwartym miejscu najtrudniejszych dróg morskich świata). Bardzo bliskie spotkania z wielorybami, konfrontacje z lwami morskimi i nieustająca obserwacja przyrody – nad wodą, pod wodą i w lesie.

Festiwal Wanoga odbywa się co roku na początku października. Jest to jedna z niewielu okazji spotkać tak wielu ciekawych ludzi:  wyczynowych eksploratorów, autostopowiczów, himalaistów, ale i zwyczajnych wędrowców, grotołazów i żeglarzy.

Beata Lange

Author: Administrator