Warsztaty „Bliżej Europy…” w Eko Dolinie

21 maja 2019 roku uczniowie klasy 1bLO wzięli udział w warsztatach „Bliżej Europy – nowoczesne metody gospodarowania odpadami” w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Eko Dolina w Łężycach. Na miejscu uczestnicy zajęć mieli okazję prześledzić drogę odpadów od indywidualnego gospodarstwa do miejsca ich przetwarzania (selekcja, odzysk, demontaż „elektrośmieci”, kompostowanie, produkcja energii elektrycznej z biogazu) i ostatecznego unieszkodliwiania. Druga teoretyczna część warsztatów przebiegała w siedzibie Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” w Gdyni.

W trakcie prezentacji młodzież została zapoznana z zasadami prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów oraz postawą świadomego konsumenta, który ogranicza ilość odpadów. Pamiętajmy, że szklane opakowanie (słoik, butelka) rozkłada się w środowisku 4000 lat, ale wielokrotny jego recykling pozwala wykorzystać je wiele razy i zaoszczędzić surowce i energię do produkcji nowego. Cel zajęć został osiągnięty – z warsztatów wróciliśmy z dużo większym poczuciem odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze.