Święta Łucja

Jak co roku, w połowie grudnia, uczennice klas pierwszych i drugich LO w strojach Świętej Łucji odwiedziły dzieci klas 0-3 w Szkole Podstawowej nr 9.

Św. Łucja jest patronką Syrakuz i Sycylii. Czci ją też cała Italia. Jednak największą popularnością cieszy się Święta w Szwecji, co wydaje się dość paradoksalne, ponieważ Szwecja jest krajem protestanckim, a św. Łucja jest świętą Kościoła Katolickiego. Tradycyjne obrzędy polegają na tym, że 13 grudnia podczas specjalnej ceremonii wybiera się dziewczynę, która ma symbolizować św. Łucję.

Łucja pojawia się w szpitalach i domach starców. Świętą Łucję obchodzi się także w szkołach, klubach i domach parafialnych, gdzie częstuje się gości kawą i „lussekatter”, pieczonymi specjalnie na tę okazję pszennymi bułeczkami z szafranem, o pomysłowych kształtach oraz pierniczkami „pepperkatter”.

W rolę Łucji wcieliły się w tym roku: Julia Czekańska, Paulina Selonka, Natalia Nitz, Barbara Kandziora, Klaudia Wika i Julia Bargańska. Dziewczyny przygotowały dla dzieci krótką inscenizację przedstawiającą historię Św. Łucji, opowiadały ciekawe informacje o Europie, śpiewały piosenkę „Santa Lucia”, a także rozdawały świąteczne kolorowanki i pyszne pierniczki przygotowane przez uczennice naszej szkoły.