Poznaj pracę biologa

14 maja 2014 roku w ramach projektu Wydziału Biologii UG „Poznaj pracę biologa” przedstawiciele klasy 2B rozwiązywali „Hydrozagadkę”.

Z pomocą pracowników naukowych Katedry Fizjologii i Biotechnologii Roślin próbowali ustalić, co dzieje się z wodą w roślinie. W trakcie realizacji doświadczeń uczniowie mieli okazję, by powtórzyć sobie budowę i własności błon plazmatycznych, funkcje wody i jej transport w roślinie oraz procesy determinujące ruch wody w komórce. Uczestnicy warsztatów obserwowali pod mikroskopem zjawisko plazmolizy i deplazmolizy w komórkach liści cebuli. Określali również czynniki wpływające na transpirację i przy użyciu potometru obliczali szybkość pobierania wody przez roślinę liściastą. Do realizacji zadań doświadczalnych z fizjologii roślin niezbędna okazała się wiedza z chemii i matematyki („… uff, na szczęście znany był uczniom wzór na objętość walca”).

Nasi szkolni naukowcy z niecierpliwością czekają na kolejną przygodę z biologią przy stole laboratoryjnym!