2e i 3p w Muzeum II Wojny Światowej

Dnia 22 września klasy 2e i 3p wraz z opiekunami wzięli udział w żywej lekcji historii – wyruszyli na wycieczkę do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie mogli przenieść się w czasie i poznać najskrytsze jej zakamarki. O godz. 10 grupa naszych uczniów rozpoczęła zwiedzanie sal wystawowych, gdzie prezentowane były filmy nagrane podczas II Wojny Światowej, a także przedmioty towarzyszące Polakom żyjącym w tamtych czasach.

Muzeum składa się z wielu pomieszczeń, po których oprowadzał przewodnik. Pierwsze pokoje poświęcone były postaciom, które na zawsze zapisały się w kartach historii. Następnym punktem zwiedzania była sala rekonstruująca ulicę Warszawy w 1939 r. Zwiedzając muzeum można było poczuć się jak Polacy podczas II Wojny Światowej. Licznie projektowane filmy, wywiady z weteranami oraz świadkami wojny sprawiały, że historia tak odległa stała się tak bliska i rzeczywista. Zdjęcia poległych żołnierzy i listy ich rodzin uświadamiały, że prowadzili oni życie podobne do naszego, ale z jedną znaczącą różnicą – nie mieli wpływu na swój los. Walczyli do końca, w obronie ojczyzny, poświęcili swoich bliskich, swoje wartości, a przede wszystkim swoje życie. Pomieszczenia wystawowe mieszczą także rekonstrukcje czołgów, maszyn lotniczych, a także mundury i przedmioty codziennego użytku. Liczne plakaty propagandowe, umowy i mapy ukazywały nam całą prawdę o przebiegu II Wojny Światowej.

W gdańskim muzeum poruszone zostały wszystkie dziedziny życia oraz wszystkie wydarzenia, które wpłynęły  na bieg wojny. Dzięki temu uczniowie-  i nie tylko-  mogli poznać historię naszego państwa oraz miejsca, gdzie żyjemy. „Historia jest nauczycielką życia”, dlatego tak ważne jest, by uświadamiać młodzież o jej biegu. Myślę, że każdy znalazł w Muzeum II Wojny Światowej coś dla siebie. Ta wycieczka nie była tylko bardzo cenną lekcją, ale także ciekawym doświadczeniem, które pozostanie
w pamięci na długo.