Finalista XX Olimpiady Techniki Samochodowej

Nasza szkoła, jak co roku uczestniczyła w Olimpiadzie Techniki Samochodowej w Warszawie. Po etapie szkolnym wyłoniona została przez opiekunów reprezentacja „Samochodówki” :
1. Laddach Jakub – IIa T
2. Stenka Marcin – IVa T
3. Zatoński Robert – IVa T
Etap II (półfinałowy) odbył się w odbył się 16 marca 2019 r. w Warszawie w gmachu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. W zawodach wzięło udział 356 uczniów ze 117 szkół z całej Polski. Uczestnicy rozwiązywali test teoretyczny, składający się z 40 pytań, który sprawdzał wiedzę z zakresu: podstaw konstrukcji maszyn, budowy pojazdów samochodowych, diagnozowania i naprawy zespołów oraz układów pojazdów samochodowych, umiejętności posługiwania się narzędziami i przyrządami, w tym pomiarowymi, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Nasi przedstawiciele spisali się na tym etapie znakomicie: Marcin z wynikiem 51 pkt. zakwalifikował się (drugi raz pod rząd) do finału ogólnopolskiego, a Jakub i Robert zdobyli odpowiednio 40 pkt. i 37 pkt. Do finału oprócz Marcina zakwalifikowało się jeszcze 11 uczniów z całej Polski. Marcin oprócz przygotowań do matury, rozwiązywał wraz z opiekunami zadania finałowe z poprzednich lat. Natomiast Jakub i Robert wraz z Tomaszem Bartosiewiczem (IVa TPS) rozpoczęli przygotowania do XXV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej w Poznaniu uzyskując historyczny wynik (o czym już informowaliśmy, zespołowo II miejsce w kraju, indywidualne 5 miejsce Roberta, 12 miejsce Jakuba).

Finał (etap praktyczny) XX Olimpiady Techniki Samochodowej przeprowadzono w Warszawie 18 maja 2019 roku w siedzibie firmy Robert Bosch Sp. z o.o.. Finaliści zmagali się z dwoma zadaniami, na których rozwiązanie mieli po 15 minut. Pierwsze zadanie polegało na wykryciu przyczyny niesprawności silnika o zapłonie samoczynnym 2.0 TDI wyposażonego w zasobnikowy układ wtryskowy Common Rail, zamontowanego w samochodzie osobowym, którego użytkownik zgłosił stale świecącą się kontrolkę „check engine”. Zadanie drugie dotyczyło wykrycia przyczyny usterki układów bezpieczeństwa czynnego samochodu osobowego sygnalizowanej świeceniem się lampek kontrolnych zestawu wskaźników. Za każde zadanie można było zdobyć maksymalnie 20 punktów. Powyższe zadania należy uznać za trudne do wykonania w tak krótkim czasie. O końcowym sukcesie, decydowało więc doświadczenie i umiejętność podejmowania decyzji diagnostycznych pod presją czasu, a nie tylko wiedza techniczna. Marcin zajął ostatecznie 8 miejsce w Polsce, zapewniając Naszej szkole 10 miejsce w klasyfikacji zespołowej.

Wszystkim uczniom uczestniczącym w zajęciach dodatkowych przygotowujących do konkursów samochodowych należą się podziękowania za zaangażowanie i włożony trud, a szczególne Marcinowi, Robertowi, Jakubowi, Tomaszowi, Konradowi, Remigiuszowi i Mateuszowi za wzorowe reprezentowanie szkoły w Warszawie i Poznaniu. W następnym roku szkolnym Naszą reprezentację czeka zmiana pokoleniowa, uczniowie obecnej klasy IVa T, IIIa ZSZ oraz IIIb ZSZ, opuścili już (lub za chwile opuszczą) mury samochodówki, nadszedł „WASZ CZAS”! Opiekunowie (Pani Krystyna, Pan Waldemar, Tomasz i Krzysztof) zapraszają do wspólnej pracy!