Wykład na Wydziale Biologii UG

Kilka słów o mikrobiomie

10 maja 2019 r. grupa uczniów klasy 1bLO wysłuchała wykładu dr Agnieszki Kaczmarczyk-Ziemby pt. „Ogromna rola niewielkich mikrobów, czyli kilka słów o mikrobiomie”, który odbył się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Mikrobiom to wszystkie drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby) zasiedlające dane środowisko np. organizm człowieka czy glebę. Okazuje się, że na każdą ludzką komórkę przypada około 10 komórek bakterii tworzących mikrobiom, który kolonizuje głównie powierzchnię skóry i przewód pokarmowy. Skład gatunkowy naszej flory bakteryjnej może zmieniać się w ciągu życia, wpływać na stan zdrowia (alergie, otyłość czy depresje) a nawet podatność na ukąszenia komarów. Mikroorganizmy żyją w symbiozie również z owadami, niektóre z nich (bakteria z rodzaju Wolbachia) są w stanie wpływać nawet na płeć owadów.

Spotkanie z biologią na uczelni okazało się bardzo ciekawe i pozwoliło uczniom przeistoczyć się w prawdziwych studentów zgłębiających wiedzę z zakresu znaczenia bakterii.