Wykłady z genetyki na UG

„Czy można zrobić gen w probówce?”, „Czy możliwy jest świat bez samców?” – wykłady z genetyki na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

27 listopada 2015 r. uczennice klasy 1b LO szkolne sale lekcyjne zamieniły na salę wykładową Wydziału Biologii UG i przez jeden dzień mogły poczuć się jak studentki. Uczestniczyły w sesji wykładowej z zakresu genetyki, przygotowanej przez pracowników naukowych Katedry Mikrobiologii i Katedry Genetyki specjalnie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pierwszy z wykładów „Molekularna kserokopiarka DNA” dr hab. Iwony Mruk dotyczył pozakomórkowej syntezy DNA i pozwolił słuchaczom dokładnie utrwalić proces powielania materiału genetycznego w komórce (replikację) oraz poznać jedną z technik inżynierii genetycznych (PCR) oraz jej zastosowanie w diagnostyce chorób człowieka. Drugi wykład dr Adrianny Kilikowskiej „Genetyczne aspekty płciowości” stanowił przegląd sposobów determinacji płci u organizmów żywych oraz możliwości ich rozmnażania bez udziału samców. Oba wykłady stanowiły dużą dawkę genetyki podaną w niezwykle przystępny i bardzo ciekawy sposób.

W czasie przerw wykładowych słuchacze mogli oglądać formikarium z hodowlą mrówek, ekspozycje prezentowane w holu Wydziału Biologii – m. in. szkielety żyrafy, nosorożca i hipopotama oraz okazy wystawy „Zabójcy bez winy” – m.in. gatunki krajowych drapieżnych ssaków i ptaków oraz np. australijską kolczatkę.

Był to dzień pełen wiedzy, wrażeń i próby codzienności studenckiej… Warto było posmakować!