Otwarcie Izby Solidarności

21 października 2015 roku w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie miała miejsce uroczystość otwarcia Izby Pamięci poświęconej historii Solidarności. Powstała ona w miejscu starej, funkcjonującej tam od wielu lat Izby Pamięci, oraz zlikwidowanego Małego Muzeum Szkolnego.

Otwarcia Izby „Solidarności” dokonali: Starosta Wejherowski – Gabriela Lisius, kustosz w Dziale Archiwum Europejskiego Centrum Solidarności – Grażyna Goszczyńska oraz dyrektor szkoły Anna Wilk.

Twórcą wystroju szkolnej Izby Pamięci był Wojciech Ostrowski (Video Studio Gdańsk). Nowy wystrój został określony przez autora jako Panorama Historii Solidarności. Oprócz tradycyjnych form „sala Solidarności” została również wyposażona w projektory medialne umożliwiające przedstawianie historii w atrakcyjny sposób.

Głos w sprawie Izby Pamięci „Solidarności” w naszej „Samochodówce” w odpowiedzi
na wypowiedź p. Wojciecha Rybakowskiego z dn 21.10. br. na antenie TTM.

„Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej…” – te słowa C.K. Norwida bliskie są wielu pokoleniom Polaków. Ich istoty należy szukać w metaforze, która urzeka niedookreśleniem i ponadczasowością, bo przecież pamięć pielęgnować należy zawsze i na wielu płaszczyznach życia człowieka. Przeszłość bowiem to nie tylko wielka historia, to także mniej i bardziej doniosłe wydarzenia, to także pasje oraz tradycje, te narodowe, regionalne, środowiskowe.

Misję pielęgnowania tradycji wypełnia od wielu lat nasza „Samochodówka”, która sukcesywnie bogaciła i uzupełniała zbiory Izby Pamięci „Solidarności” o kolejne dokumenty, informacje, fotografie. Wszystkie pamiątki z należytym szacunkiem prezentowane były w gablotach, półkach wystawowych, na planszach. Celowości tego miejsca nie trzeba było nikomu tłumaczyć. Autorom i pomysłodawcom Izby Solidarności zależało głównie na pielęgnowaniu pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolność. W ten sposób uczymy młodzież wartości niezaprzeczalnych, jednocześnie płacąc dług wobec historii.

Nie mniej ważna była także dla nas, absolwentów i przyjaciół „Samochodówki”, tradycja szkoły. Dlatego w drugiej części Izby „Solidarności”, wykorzystując miejsce, a ponadto łącząc historię wielką z mniejszą, urządzone zostało małe muzeum szkoły. To właśnie tam znalazły się, oprócz innych pamiątek naszej Alma Mater, „samochodziki, o których wspomina p. Wojciech Rybakowski w swej wypowiedzi dla TTM z dnia 21 października br. Nikogo nie dziwi obecność kostiumów teatralnych, elementów scenografii, rekwizytów w muzeum teatru, zatem dlaczego dziwią rekwizyty związane z historią motoryzacji w „Samochodówce”, szkole, której profil edukacyjny od dziesiątków lat jest niezmiennie wciąż ten sam.

Nikt nie podważa celowości oraz powagi powstania i funkcjonowania Izby Pamięci Solidarności, ale przecież „dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba” – śpiewał niegdyś poeta, dla tych, których pasją są „samochodziki” też.

Z poważaniem Maciej Skok – prezes Stowarzyszenia.