Wejherowa dawny czar

Niezwykłą wystawę „Wejherowa dawny czar”, która mieści się w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie, obejrzeli dziś uczniowie II klasy  fototechnika. Autorem zdjęć jest Augustyn Ziemens (1867-1948), wejherowski drogerzysta, aptekarz i kupiec, który dokumentował architekturę i codzienne życie osad północnych Kaszub. Fotografię traktował jako pasję, fotografując aparatem wielkoformatowym na szklanych płytach bromo-srebrowo-żelatynowych, a utrzymywał się głównie z prowadzonej przez 60 lat drogerii, która nazywała się Minewra i znajdowała się na dawnej ulicy Lęborskiej 14, obecnie Sobieskiego 278.

Z tak ważnego dla naszego regionu dokumentu uczniowie dowiedzieli się wiele o swoim mieście, jego historii. Odbyli niezwykłą, sentymentalną podróż po ulicach naszego miasta, oglądając przepiękne fotografie, bogate w dawne stroje.

Eksponaty na wystawie w Pałacu Przebendowskich pochodzą ze zbiorów: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum w Lęborku oraz Zdzisławy Aleksandrowskiej, Jana Holka i Marcina Gniecha.