Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w Kolbergu

Tradycją naszej szkoły stały się już coroczne wycieczki do Kolberga w Niemczech, gdzie młodzież z klas lingwistycznych może zwiększać swoje umiejętności w zakresie języka niemieckiego oraz poszerzać wiedzę o kulturze i tradycji niemieckiej. Tego roku w wyjeździe wzięło udział trzydzieści osób z klas I i II euro.

Pierwszy dzień spędziliśmy na nawiązywaniu bliższej współpracy z nową szkołą – Grünauer Schule w Berlinie. Uczniowie oprowadzali nas po salach lekcyjnych i tłumaczyli zasady funkcjonowania niemieckiego systemu szkolnictwa. Dalsza część dnia poświęcona była integracji z niemiecką młodzieżą, która wspólnie z nami zamieszkała w Kolbergu. Wieczorna dyskoteka okazała się świetnym sposobem na bliższe poznanie.

Kolejny dzień spędziliśmy w Berlinie, zwiedzając Alexanderplatz i spacerując ulicą Unter den Linden aż po Bramę Brandenburską. Przewodnikami w tym spacerze byli także niemieccy uczniowie, którzy – jako mieszkańcy Berlina – przygotowali dla nas wiele ciekawostek o mieście. Odwiedziliśmy również berlińskie Muzeum Historyczne, którego zbiory zrobiły na nas ogromne wrażenie.

W tym roku także odwiedziliśmy Poczdam i jego piękne ogrody Sanssouci oraz pałac Neue Kammer. Tym razem nasza przewodniczka wspaniale radziła sobie z językiem polskim. Kolejnym etapem naszej wycieczki była starówka w Poczdamie. Wolny czas spędziliśmy podziwiając pięknie zachowane elementy starego miasta. Nie zabrakło też nowoczesnych sklepów i McDonalda.

Podczas naszego pobytu w Kolbergu nie zabrakło też czasu na sporty i rozrywkę. Mecz piłki nożnej, opalanie nad jeziorem, wieczorne kalambury nauczyciele kontra uczniowie, dyskoteki i inne liczne rozrywki – dni wypełniliśmy aktywnością od rana po późne wieczory.