VI Parada Jakuba Wejhera

To już szósty raz, kiedy w przeddzień uroczystości urodzin założyciela Wejherowa Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, zorganizował Paradę Jakuba Wejhera, inaugurując tegoroczne obchody Dni Jakuba. Impreza ta wpisała się już w kalendarium uroczystości miejskich, spotykając się z wielkim zainteresowaniem i życzliwością mieszkańców. Pogoda, jak co roku w ten dzień, dopisała, deszcz mógł zniweczyć całą pracę przygotowań do parady młodzieży szkolnej i nauczycieli. Kolorowy pochód młodzieży i zmotoryzowani uczniowie ruszyli o godzinie dwunastej pod pomnik Wejhera. Prowadzili go najważniejsi dla szkoły i miasta – Pani dyrektor Anna Wilk i Jakub Wejher, w którego wcielił się Szymon Barzowski. Jak zwykle, muzyka zespołu dętego szkoły, kolorowa oprawa: stroje, balony, wiatraczki, banery budziły zainteresowanie małych i dorosłych mieszkańców naszego grodu.Zasadnicza część uroczystości miała jednak miejsce na Placu Wejhera. Po przybyciu na Plac Jakuba Wejhera pani dyrektor Anna Wilk powitała mieszkańców i władze miasta – wiceprezydenta Piotra Bochińskiego, Jacka Thiela oraz przedstawiciela Starostwa Powiatowego – panią Gabrielę Lisius. Po wysłuchaniu krótkich przemówień, został wykonany hymn szkoły, podczas którego pani dyrektor złożyła kwiaty na pomniku założyciela miasta.

Tegoroczne spotkanie utrzymane było w duchu historii i tradycji, wychodząc z założenia, że sens życia i wiara w człowieka nie bierze się z pustki, lecz właśnie z jej pielęgnowania i ocalania pamięci zbiorowej, która stanowi nie tylko o przyszłości i wielkości społeczności lokalnej, ale także narodu.

Będąc wiernym tej idei, uczniowie naszej szkoły w programie artystycznym podkreślili to, że wstąpienie przed 10 laty do UE czyni nas nie tylko obywatelami Europy, ale także daje nam prawo do zachowania odrębności kulturowej. Dlatego też, jak zapowiedział to prowadzący Mariusz Naczke, mówiono w dwóch językach: po polsku i kaszubsku. Rolę rdzennego Kaszubem, dla potrzeb programu, odegrał Jan Górski, pięknie po kaszubsku zaśpiewały Agnieszka Klebba, Aleksandra Hinc i Malwina Sarzyńska, co więcej kaszubski zespół dziecięcy „Nasze strony”, prowadzony przez Pana Adama Saneckiego, wzbogacił występ artystyczny o dwa regionalne tańce. Na gitarze znowu pięknie zagrał Paweł Semrau.

Czwarty rok z rzędu na Paradzie Jakuba wręczane są medale i nagrody uczniom naszej szkoły, wyróżniającym się nie samą nauką, ale przede wszystkim służbie innym, a także mających jakieś pasje. W tym roku tytuł „NIEPRZECIĘTNY/A 2014” (według słownika języka polskiego osoba nieprzeciętna to: fenomenalna, nadzwyczajna, niepospolita, niezwykła, rewelacyjna, rzadka, osobliwa, godna podziwu, jakich mało, nietuzinkowa, niesztampowa, szlachetna) otrzymali: Mateusz Czereda, Malwina Sarzyńska oraz Paweł Semrau.
Share:

Author: Maciej Skok