XIII Turniej „Jakub Wejher i powiat wejherowski”

Już po raz XIII został rozegrany w naszej szkole powiatowy turniej Jakub Wejher i powiat wejherowski. Składa on się z dwóch części. Pierwszej, teoretycznej, w której uczniowie odpowiadają na testowe pytania związane z Jakubem Wejherem i aktualnych lub dawnych wydarzeniach z naszego regionu.

Tradycyjnie ciąg dalszy rywalizacji miał miejsce na boisku szkolnym. Dla drużyn przygotowanych było 8 stanowisk z konkurencjami o charakterze sportowym i nie tylko.

• Szybcy i mocarni ocenie podlegała siła jednego zawodnika oraz szybkość pozostałej czwórki: w czasie, gdy „siłacz” walczył z ciężarem 2 młotów, trzymając je w uniesionych do boku ramionach, jego koledzy mieli za zadanie pokonać jak najdłuższy dystans, dosiadając wyjątkowych … koni.
  • Ale jaja! dla miłośników gry w tenisa stołowego: wykonując serwis, należało przebić piłeczki na drugą stronę stołu tak, by zatrzymały się w rozstawionych tam pojemnikach na jajka.
  • Ekspresowe podarunki – Obchody Dni Wejhera nie mogły odbyć się bez prezentów, które… należało w jak najkrótszym czasie przenieść na daną odległość, nie używając rąk.
  • Strzelec wyborowy – tu w ruch poszły spryskiwacze, z których woda miała przemieścić jak najwięcej balonów na wskazane miejsce, utrzymując je cały czas nad ziemią.
  • Pocztówka dla większości powrót do dzieciństwa: układanie puzzli, przygotowanych z widokówek przedstawiających zabytki miasta Wejherowa
  • Reklama konkurencja, w której zawodnicy nie mieli problemów: każda drużyna potrafiła zareklamować Wejherowo, wymieniając lub odśpiewując powody, dla których warto do naszego miasta przyjechać.
  • Malarze sprawdzian umiejętności plastycznych oraz pamięci … jak wyglądał Jakub Wejher; do narysowania jego portretu uczestnicy użyli węgla.

Wszyscy zawodnicy wykazali się dużym zaangażowaniem. Do kolejnych konkurencji podchodzili „na wesoło”. Możemy więc stwierdzić, że cel został osiągnięty, bo właśnie o dobrą zabawę chodziło.

Podobnie jak w ubiegłych latach byliśmy bardzo gościnni, pozwalając wyprzedzić się pięciu drużynom (ale nie byliśmy ostatni). Zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Rumi, przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Wejherowa i Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Rumi.